kedilerde tuvalet eğitimi

Kedi sahibi olacak kişilerin akıllarına gelen ilk soru tuvalet eğitimini nasıl vereceğidir.  Belki de bu konuda en az zorluk çıkaran evcil hayvan kedilerdir. Kediler tuvalet konusunda oldukça titiz hayvanlardır. Annesinden ayrı büyümüş ya da başka nedenlerden ötürü tuvalet eğitimi alamamış kediler dışındaki bütün kedilere bunu öğretmek oldukça kolaydır.  Ama bu onlara tuvalet eğitimi vermemiz gerektiği gerçeğini değiştirmez. Tabi ki bu eğitime küçük yaşlarda, kedi yavru iken başlanmalıdır. Kedilerin mahremine saygı gösterilmeli. Tuvaletleri gürültüden uzak, kuytu yerlere yerleştirilmelidir. Aynı zamanda mama kaplarından ve su kaplarından da uzakta olmalıdır.

Tuvalet eğitimine bir kum kabı ve kum alımıyla başlanır. Kedi; sakin ve göz önünde olmayan bir yere koyduğunuz kum kabının üstüne, yemeklerden sonra ya da kedinin huzursuz olduğu hissedildiğinde yavaşça koyulur. İlk birkaç gün kedinin ortama alışması ve kendini rahat hissetmesi sağlanır. Kedi kuma alıştığında üzerine yatmaya ve eşelemeye başlar. Eğer yapmıyorsa, kedinin ön patisi ele alınarak yavaşça kum kazılır. Kedi, siz bunu yaptıktan sonra ne yapması gerektiğini anlayacaktır. Bu işlemlerin hepsinde kediye sert davranılmamalı ve kızılmamalıdır. Sizin sevginizi hissetmesi onu rahatlatacaktır. Özellikle tuvalet eğitiminin ilk günlerinde kazalar göze alınmalı, pes edilmemelidir. Ama kedinin yanlış yere yaptığı tuvalet hemen temizlenmelidir. Aksi halde idrarın ya da dışkının kokusunu alacak tekrar oraya yapmak isteyecektir.

Kedilerin özellikle çiftleşme dönemlerinde eski alışkanlıklarını değiştirdikleri görülür. Bunun en rahatsız edici kısmı ise tuvaletini kum kabına yapmamasıdır. Bu dönemde idrar ya da dışkının haricinde kokulu bir sıvı da bırakabilirler. Bunun nedeni evin farklı yerlerine kokular bırakmak istemesidir. Eğer kısırlaştırılmış bir kedi ise farklı problemleri de olabilir. Bağırsak paraziti, ishal ya da kabız olduklarında da böyle davranışlar sergilerler. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu geçiren ya da idrar yollarında bir taşlanma bulunan kediler de çektikleri acıdan ve ağrıdan dolayı evin farklı yerlerine idrarlarını yapabilirler. Kedinin bu tutumu psikolojik bir sebeple de olabilir. Bu durumda yapılacak en önemli şey veterinerinize başvurmaktır.

İlgili Kelimeler:

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)