Kedileri Sevmek & Anlamak

İnanılmaz derecede çevik ve estetik hareketlere, tamamen bağımsız ve özgür yapıya ve aynı zamanda bir o kadar da oyunculuk yeteneğine sahip olan kediler, pek çok insanı kendilerine hayran bırakmaktadırlar. Fakat çok uzun yıllar boyunca kedi besleyen insanlar bile çoğu zaman kedilerin hareketlerine anlam veremeyerek, onları anlayamaz. İstemediği bir durum ile karşılaştığı takdirde onu besleyen ve evini onun rahatına sunan sahibini büyük bir hırsla tırmalar. Bu tırmalama kedilerin “nankör” lakabını almasına neden olsa da bu davranışı neden ve niçin yaptığı konusu hâlâ tam olarak açıklanamayan noktalardan birisidir.

Doğasında var olan avcı kimliğini evcilleştirildiklerinde dahi kaybetmeyen kedilerin, aslında pek çok hareketinin temelinde bu özelliği yatmaktadır. Kediler çok oyun seven hayvanlardır. Bu sebeple sizden sürekli ilgi bekleyip oyun oynamanızı isterler. Ancak bu kadar çok sizle oyun oynamayı bekleyen hayvan, oyun içerisinde birden size pati atıp saldırabilir. Hareketsiz nesnelere saldırabilir, özellikle de cam ve porselen gibi kırılacak eşyaları düşürerek kırabilir. Durduk yere size saldırabilir ya da tam aksine size yanaşabilir. Eğer bir kedi sahiplenip, onu evinize almayı düşünüyorsanız; öncelikle onun doğasından gelen asi kişiliğini kabul etmelisiniz. Evinizde dilediği gibi davranacağını, kedinin özgür yapısını kısıtlanmanızın mümkün olmayacağını ve canı istediği zaman size sokulacağını ya da oynayacağını kabul etmelisiniz. Eşyalarınızın üzerine çıkabilir ya da onları parçalayabilir. Söz dinlemeleri zordur. Eğer bir kediniz varsa ve yeni bir kedi almak istiyorsanız, bilmelisiniz ki kediler 2. rakip bir kediyi istemezler. Bunlar haricinde kedinizin eşyalarını değiştiremezsiniz, kedinizi oyun oynamaya zorlayamazsınız, onu uykusunda kesinlikle rahatsız edemezsiniz ve en önemlisi evinizde istediği gibi dolaşmasını, yatmasını ya da uyumasını kesinlikle engelleyemezsiniz, özgürdür. Masanıza çıkıp sizle beraber besin tüketmek isteyebilir ya da gece siz uyurken usulca yatağınızın bir köşesine kıvrılabilir. Ayrıca ağzında fare ile görürseniz de şaşırmamalısınız.

Bahsi geçen tüm durumları bilmeli ve kedi sahiplenmeden önce kabul etmelisiniz. Bunlar hemen hemen her kedide görülen durumlardır ve yaratılışları gereği böyle oldukları için değiştirilmesi pek mümkün değildir. Hareketlerini sorgulamayı bırakmalı ve kedinizi olduğu gibi kabul etmelisiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)