hamster sahiplenmek istiyorum

Hamster, evcil ve kemirgen bir hayvandır. Uzun yıllardır hamsterler, evlerde beslenmektedir. Kafes içinde beslenen bu hayvan, kemirgenler ailesine mensup olmasından ötürü almadan önce iyi bir gözlem ve aldıktan sonra ise iyi bir bakım istemektedir. Sağlıklı, ev yaşamına alışabilecek ve sizinle olabildiğince uzun bir ömür geçirecek bir hamster istiyorsanız, satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.  Bunlar hamsterın yaşı, cinsiyeti ve de dış görünüşüdür.

Hamster alırken öncelikle alacağınız hayvanın yaşına dikkat etmelisiniz. Hamster yavruları henüz 4-5 haftalık iken annelerinin yanından ayrılır. Hamster alırken, annesinin yanından henüz ayrılmış hamster yavrularını tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Yavru hamsterların bu evredeyken insanlara alışması daha kısa bir zaman alacaktır. Ayrıca yavru hamsterlerı sevmek ve kendinize alıştırmanız daha kolay olacaktır. Hamsterların ortalama yaşam süresi ise 3 yıldır. Bu hayvanların kısa ömürlü olması sebebi ile ne kadar küçükken onu alırsanız, o kadar çok beraber vakit geçirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise hamsterların cinsiyetidir. Aslında cinsiyetine göre hamsterları ayırt etmeniz çok gerekmez. Dişi ya da erkek hamsterları birer evcil hayvan olarak besleyebilirsiniz. Fakat dişi hamsterlar yumurtlama dönemlerinde hırçın ve sinirli bir yapıda olabilirler. Bu dönem ise her 4 günde bir tamamlanmaktadır. Bu dönemde elinizi sürekli ısıracaklardır. Bu yüzden erkek hamsterların yumurtlama gibi bir sorunu olmadığı için daha uysaldır denilebilir. Eğer ilk kez hamster besleyecekseniz, erkek hamster daha uygun olacaktır. Hamster alırken bakmanız gereken diğer bir özellik ise dış görünüştür. Alacağınız hamsterın yaklaşık olarak 55-60 gram arasında olması gerekir. Bu en genç ve kendi başına beslenebilecek olgunluğa erişmiş hamsterların ağırlığıdır. Daha hafif hamsterlar ise, kendi başlarına beslenebilecek duruma henüz gelmemiş küçük yavrulardır ya da sağlık sorunları nedeni ile zayıf düşmüş hamsterlardır. Hamsterların genel görünüşü çok önemlidir. Tüyleri parlak ve yumuşak olan hamsterlar çoğunlukla sağlıklıdır. Ayrıca hamsterların gözleri canlı ve tam yuvarlak olmalıdır. Göz çevresinde ise şişlik, kızarıklık, çapak ya da burnunda akıntı olmamalıdır. Bunun yanı sıra anüs bölgesi ve kuyruğu kesinlikle ıslak olmamalıdır. Alacağınız hamsterı sevmek istiyorsanız, sakin bir yapısı olmasına dikkat etmelisiniz. Sevmenize izin vermeyen, sizi ısıran hamsterlar genellikle siz sahiplendikten sonra da değişmeyeceklerdir. Hamsterın ısırma alışkanlığı düzeltilmesi çok zor ve istenmeyen bir davranıştır.

Sağlıklı ve doyasıya oynayacağınız bir hamster sahiplenmek istiyorsanız, gördüğünüz ilk hamsterı almamalısınız. Yukarıda bahsedilen noktalara dikkat etmeli ve doğru hayvanı tercih etmelisiniz. Hamsterların ömrü kısadır. Kısa ömürlerinde sizle ne kadar çok eğlenceli ve sağlıklı vakit geçirirlerse hem sizin, hem de bu hayvanlar için iyi olacaktır. Ayrıca hamster sahiplenirken, bir kemirgen aldığınızı bilmeli ve zaman zaman olacak sorunları kabul etmelisiniz.

İlgili Kelimeler:

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)