dişi kedilerde kısırlık

Kısırlık, canlının üremesine engel olan ve insanlarda sık rastlanabilen bir hastalıktır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da kısırlık görülebilmektedir. Dişi kedilerde farklı nedenlere bağlı olarak hamile kalamama ve yavru alamama durumu çok nadir de olsa gözlenen bir şeydir. Kısırlık, doğuştan gelebileceği yani doğmasal olacağı gibi, daha sonradan yani edinsel bir şekilde geçici ya da kalıcı olarak oluşabilir. Bazen hamile kalmış ve doğum yapmış bir dişide bile edinsel sebeplere bağlı olarak kısırlık oluşabilmektedir. Sonradan meydana gelen kısırlıkların tedavi ile giderilme olasılığı vardır. Ancak doğmasal olan kısırlıkların tedavisi günümüzde pek mümkün değildir.

Kısırlık sebepleri; dişi genital organlarında yapısal ya da işlevsel bozukluklar, hastalıklar, beslenme ve çevresel faktörler şeklinde sınıflandırılır. Dişi genital organlarında yapısal bozukluklar doğmasal ve edinsel olarak oluşabilir. Bu bozukluklar dişi genital organlarında oluşan sorunlardır ve genital organlarda normal yapının bozulmasına bağlı olarak genellikle fonksiyonel bozukluklar da oluşmuştur. Dişi genital organlarındaki yapısal bozukluklarda yavru almak nadir görülür. Ovaryumdaki gelişim bozukluklar, ovaryumların tek ya da iki taraflı olmaması, ovaryumların yeterince gelişmemesi gibi problemler kısırlığa neden olabilir. Ancak ovaryum kistleri dişi kedilerde kısırlığın sebepleri arasında görülme olasılığı en yüksek olan durumlardan ilkidir. Dişi kedilerde ovaryum kistleri çoğunlukla tek taraflı şekillenir. Tespiti geç olması dolayısıyla tedavisi de zordur. Dişi genital organlarında işlevsel bozukluklar ise yapısal bozukluklara oranla daha rahat tedavi edilebilmektedir. Bu bozukluklar çoğunlukla kalıcı değildir ve uygun tedavilerle yavru alma olasılığı yüksektir. Ancak ovaryum ile ilgili sorunlar kalıcı olabilmektedir. Mesela ovaryumların olmamasına bağlı olarak yumurta üretiminin yokluğu kalıcı bir kısırlık oluşturur. Vulva, uterustaki ve vajina her türlü yapısal değişiklik çiftleşmeye engel olur. Bu sebeple direkt olarak kısırlık nedenleri olarak sayılabilir. Uygun bir tedavi ile giderilmeleri ve yavru almak mümkün olabilmektedir. Genital hastalıklar ise genital kanalı etkileyerek kısırlığa neden olabilirler. Ancak çoğunlukla medikal tedavilere cevap verirler ve uzun süreli uygun tedaviler sonrası yavru olmak mümkün olabilir. Beslenme ve çevresel faktörler de dişilerin üreme yeteneğini etkileyen sebeplerden biridir. Aşırı beslenme, fazla kilo, proteince fakir gıdalarla beslenme dişilerde üremeyi olumsuz etkileyen sebeplerdir. Dişilerde aşırı kilonun ve ileri derecede zayıflığın da üreme yeteneğini düşürdüğü bilinmektedir. Bazı dişiler görünürde hiçbir sebep olmamasına rağmen erkek kediyi kabul etmeyebilir. Bu olay sadece o erkek kedi ile alakalı olabileceğinden başka bir erkek kedi seçmek durumun çözümü için yararlıdır. Ayrıca dişiler kendi ortamlarında daha rahat olduklarından mekân değişikliği gibi bir nedenle de çiftleşmeyebilirler.

Dişi kedinizin üreme ve çiftleşme ile ilgili sıkıntılarını fark ettiğinizde zaman kaybetmeden veteriner hekime danışmalısınız. Erken teşhis ve uygun bir tedavi ile dişi kedinizin sorununu çözebilirsiniz.

İlgili Kelimeler:

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)