evde köpek beslemek

Bir köpek sahiplendiğinizde, evinizdeki ilk günleri hem sizin, hem de köpeğiniz için oldukça önemlidir. Köpeğiniz yeni bir ortama alışmaya çalışırken, sizin köpeğinize karşı davranışlarınız yavaş yavaş şekillenmeye başlar. Köpeğinizin evdeki ilk günleri biraz zor geçebilir. Bu yüzden ona yardımcı olmalısınız.

Köpeğinizin evindeki ilk günlerinde ona ne kadar sevgi gösterirseniz gösterin, köpeğiniz annesinden ve kardeşlerinden henüz yeni ayrılması sebebiyle ilk birkaç gün köpeğiniz için zor geçecektir. Bu süreç içinde korkak ve huzursuz davranışlar sergilemesi normaldir. Köpeğinizi eve getirdiğinizde, tüm dikkatinizi ve sevginizi ona vererek bu süreci en kısa zamanda atlatması için yardımcı olabilirsiniz. Evdeki ilk günlerinde çevresini tanıyıp, yeni ortamına alışmasına imkân vermelisiniz. Bu şekilde; ona etrafı gösterebilir, onunla oynayabilir, onu besleyebilir ve uyku zamanında onun kendini yorgun ve iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Yüksek sesler, kalabalık ortam ve çocukların onu sevmek için yakalamaya çalışmaları gibi durumlar ilk günlerde köpeğinizin korkmasına sebep olabilir. Bu yüzden evdeki küçük çocuklar uyarılmalıdır. Özellikle de uykusunda rahatsız edilmemesine özen gösterilmelidir. Köpeğinize sağlayacağınız yaşam alanı sıcak ve cereyandan uzak bir yer olmalıdır. Bir köpek yuvası, sepeti alarak ya da kutular yardımı ile kendiniz oluşturarak köpeğinizin konforlu hissetmesini sağlayabilirsiniz. Eğer sahiplendiğiniz köpek henüz yavruysa gününün büyük kısmını uyuyarak geçireceğini bilmelisiniz. Köpeğiniz dilediği zaman uyur ve dilediği zaman uyanır. Zorla uyandırmamalısınız ve bulunduğu yerden zorla çıkartmaya çalışmamalısınız. Köpeğinizin evi tanımasına etrafı koklamasına izin vermekle başlayabilirsiniz. Daha sonra ona yatağını tanıtarak devam edin. İlk günlerde bütün evi kullanmasına izin vermeyin. Çünkü hem ortama yabancı olduğundan, hem de ev ona büyük bir alan geleceğinden korkacaktır. Aynı zamanda bu olay tuvalet eğitimi açısından da yanlış bir davranıştır. Köpeğinize evinizi gözetiminiz altında acele etmeden tanıtmalısınız. Köpeğinize karşı davranışlarınız ilk günlerden şekillenecektir. Bu sebeple yanlış bir davranış karşısında tüm aile bireylerin tepkisi ilk günden itibaren aynı tarzda olmalıdır. Aksi halde şımarık bir köpeğiniz olabilir. Şımarık bir köpekse söz dinlemez ve kafasına buyruk yaşar. Bu şekilde bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, daha ilk günlerden gerekli tedbirleri almalı ve köpeğinize otoritenin sizde olduğunu hissettirmelisiniz.

Köpeklerin ve diğer evcil hayvanların ilk günleri her daim zor olur. Yeni ortama ve yeni sahibe alışma sıkıntılı bir süreçtir. Ancak yazımızda bahsi geçen durumların yardımı ile bu sürecin sıkıntısını en aza indirgeyerek atlatabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)