hamsterların yaşam alanı

Hamsterların bakımında ve beslenmesinde önemli noktalardan biri de onlara ev ortamında sağlayacağınız yaşam alanıdır. Hamsterların da asıl yaşam alanı diğer tüm canlıların olduğu gibi doğal yaşamdır. Bu sebeple evinize aldığınız hamsterları, doğal yaşamlarına en yakın şekilde rahat ettirmek için çabalamalısınız.

İlk etapta doğru kafes tercihi yapılmalıdır. Piyasada yüzlerce çeşit kafes bulunmaktadır. Paslanmaz çelikten, plastikten ya da cam plastikten oluşan kafesler hamsterların yaşamı için kullanılacağı gibi cam akvaryumlarda olabilir. 60×45 cm ebatlarında ve 30 cm yüksekliğinde bir kafes tek bir hamster için yeterlidir. Hamster kafesi dikey değil yatay parçalardan oluşmalıdır. Bu onun tırmanma yeteneğini geliştirir. Önemli olan bir diğer nokta ise hamsterların çok temiz olmasıdır. Hamsterlar çok temiz hayvanlardır. Hatta dışkılarını kafeste her zaman aynı yere yaparlar ve dışkılayacakları bu yeri yattıkları ve yemeklerini stokladıkları yerlerden en uzak bölgede seçerler. Bu sebeple bu yaşama ortamının daima temiz tutulması ve zaman zaman dezenfekte edilmesi çok önemlidir. Haftada bir kez kafesin yemek artıklarından ve diğer pisliklerden arındırılması gereklidir. Ayrıca hamsterın yattığı ve uyuduğu yerin de her zaman temiz olması gerekmektedir. Hamsterlar egzersiz yapmaktan çok hoşlanan hayvanlardır. Evcil hayvan mağazalarında kolaylıkla bulabileceğiniz hamsterlara özel içinde plastikten yapılmış boru ve hamsterların hareket etmelerini kolaylaştırmak amacı ile tasarlanmış tekerlek ve bisikletler hayvanın evde iyi vakit geçirmesini ve kilo almasının önlenmesini sağlayacaktır. Boş bir tekerlek dışında, ceviz kabuğu, boş makaralar gibi oyuncaklar sağlamak önemlidir. Eğer olanak varsa ona içinde oyun sahası bulunan bir kafes sağlanması çok iyi olur. Yani kafesin bir bölümünde kum alanı bulunması iyi olacaktır. Bu kumun hamsterın istediği gibi eşebileceği ve içine girebileceği bir miktarda bulunması önemlidir. Başka bir yere üzerine tırmanabilmesi için büyük bir dal parçası konması da hamsterı mutlu edecektir. Hamster bir kemirgen olduğu için tahtanın mukavemeti ne olursa olsun, tahtadan yapılan bütün eşyaları parçalayabilmektedir. Bunun için kalacağı yer tel bir kafes olmalıdır. Kafesin tabanına kum karışımı serilmelidir. Bu karışım evcil hayvan mağazalarından alınmalıdır, marangozlardan getirilmemelidir.

Hamster gibi uzun süre uyuyan ve mahremiyetine düşkün küçük bir hayvan için yatacağı yer çok önemlidir. Kazılmış bir yerde uyuma içgüdüsünü karşılamak için ona buna uygun bir yer hazırlamak iyi olur. Bunun için minyatür bir ev hazırlamak ihtiyacı karşılar. Evcil hayvan mağazalarında hamsterlar için evler bulunmaktadır. Üstü kapalı olan evlerden alarak hem hamsterınızın yalnızlık sevdasına yardımcı olabilir, hem de konforlu bir uyku yeri sunabilirsiniz. Kafesin içine yonga, kağıt parçası, yün ipliği gibi uygun birkaç şey konursa, hamster bununla ona hazırlanan evi süsleyecektir. Bütün bu eşyayı evine taşıması için çok zaman gerekir. Bu işlemi ancak yatağını yeterince yumuşak bulduğu zaman bırakır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)