hamsterlarda beslenme

Hamsterlar, hem etle hem de sütle beslenen omnivor canlılardır. Doğada yaşayan hamsterler bitki ve tohumlarını yedikleri gibi diğer yandan da böcekleri yerler. Hamsterlar yemek yemekten çok büyük zevk alırlar. Her ne kadar evcilleştirilmiş de olsalar tıpkı vahşi ataları gibi içgüdü ve metabolizmaya sahiptirler. Hamsterınızın yeteri kadar mutlu ve sağlıklı olmasını istiyorsanız, ona çok geniş bir yiyecek yelpazesi sunmanız gereklidir.

Öncelikle hamsterlar için özel olarak bulunan su kaplarından almalısınız. Su kabının kafese mutlaka sabitlenmiş olması gereklidir. Düzenli olarak suyunu değişmelisiniz ve suyunun temizliğini korumaya büyük bir özen göstermelisiniz. İçecek olarak suyun haricinde hafif sulandırılmış süt verebilirsiniz. Hamsterlar neyi ne zaman yiyeceklerine kendileri karar verir. Bu yüzden sizin onlara verdiğiniz yiyecekleri yanaklarındaki keseciklere koyarak güvenilir buldukları köşelerine yığıp üstünü de talaşla örterler. Bu yüzden çabuk bozulan, sararan yiyeceklerden çok az vermelisiniz -peynir elma vb.-  Çünkü eğer çürümüş besinleri yerlerse zehirlenebilme riskleri vardır. Hamsterlar için özel üretilen gıdalar, yemler vardır. Bu yemleri hamsterlar büyük bir iştahla yerler. Ancak bu yemin haricinde sizin de hamsterınıza ek olarak verebileceğiniz gıdalar mevcuttur. Elma, avokado, muz, çilek, böğürtlen, brokoli, mısır, üzüm, havuç, mango, kavun, karpuz gibi bütün taze meyve ve sebzeleri hamsterınıza gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Ancak her şeyin bir ölçüsü olduğu gibi bunun da bir ölçüsü vardır. Fazla meyve, sebze verirseniz hayvanınızı ishal yapıp, hastalandırabilirsiniz. Hamsterlar için zararlı olan yiyecekler de vardır. Çikolata, şekerleme, çiğ bezelye, çiğ patates, tavşan yemleri, domates yaprakları, soğan ve sarımsak gibi besin maddeleri hamsterlara verilmemesi gereken yiyeceklerin başında gelmektedir.

Hamsterların beslenme saatleri ile ilgili 2 teori vardır. Bunlardan ilki sabahları yemek verilmesi ikincisi ise akşamları verilmesi yönündedir. Hamsterlar gündüzleri uyuyan, geceleri aktif olan hayvanlardır. Ancak gün içinde yaklaşık 1,5-2 saatte bir uyanarak yemek yedikleri bilinir. Bu neden gün içinde de besine ihtiyaç duymaktadırlar. Zaten doğal hayatlarında geceleri aktif olsalar bile geceleri toplayıp yuvalarında biriktirdikleri besin maddelerini gündüzleri tüketmektedirler.

İlgili Kelimeler: ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 4,00 out of 5)